Šachový oddíl Moravská Slávia Brno

Rozhovor s Michalem Vávrou

4.7.2021

David Holemář vyzpovídal Michala Vávru. Michal Vávra je Moravská Slávia Brno. Je úspěšným advokátem v advokátní kanceláři Bulinský a Vávra. A je šachovým mecenášem . Jsem rád, za příležitost mít rozhovor s Michalem a poděkovat mu za to co pro šachy dělá.

  1. Vím, že v roce 2024 oslaví Moravská Slavia 120 let své existence. Všeobecně známé je v šachových kruzích heslo Morendy Šlapat, Dřít ! Mohl by si k tomu něco dodat ?

Ahoj, předně děkuji za možnost vyjádřit se na serveru nss.cz. Ano, Morenda je tradiční brněnský šachový klub a tuto tradici se snažíme hrdě držet a snad i rozšiřovat. Tímto heslem jsme se začali povzbuzovat v době, kdy Morenda postupovala od krajských soutěží přes 2. a 1.ligu až do extraligy. Přirostlo nám a vyjadřuje náš postoj ke královské hře a částečně i k životu. Víme, že nestačí jen mluvit, ale je třeba opravdu makat a mít i dobrého týmového ducha. To se nám dosud docela dobře daří.

  1. Málokdo ví, že Morenda pronikla i do světa filmu. I pro mě samotného je to čerstvá novinka. O co přesně šlo?

Na jaře tohoto roku jsem byl osloven filmovou produkcí snímku Partie s žádostí o podporu. Na přečtení scénáře a rozhodnutí jsem měl asi 2 hodiny a rozhodl jsem se, že naše advokátní kancelář Bulinský & Vávra i náš šachový klub tento projekt podpoří. Jde o snímek, ve kterém hrají důležitou roli šachy, i když to není na první pohled vidět. Hrají v něm mj. Lucie Vondráčková, Anna Kulovaná a Miroslav Donutil. Viděl jsem jen útržky z filmování, a proto se těším až film uvidím celý. Dám Vám pak vědět!

  1. Nemůžu se nezeptat, jakým způsobem ovlivnila světová pandemie chod Moravské Slavie a tvůj šachový život?

Pandemie je vážná věc a dopadla nejen do šachových, ale zejména do lidských osudů, mnohdy dost tvrdě. Šachově to znamenalo zrušení jedné velmi slibně rozehrané extraligové sezony (2019/2020) a prakticky kompletní zrušení šachové sezony 2020/2021. Od loňských super zážitků i výsledků v Pardubicích a Turnově jsme se tedy zúčastnili jen několika turnajů online, ze kterých bych vyzdvihl 2.místo na Online českém poháru družstev a pěkný výsledek na Evropském klubovém poháru online. Mně osobně online šachy moc nejdou, preferuji jednoznačně hru s dřevěnými figurkami a soupeřem z masa a kostí. O to více se všichni těšíme na letošní Pardubice a Teplice a pevně věříme v normální průběh ligových soutěží družstev.

  1. Myslíš si , že při své vytíženosti se můžeš ještě šachově zlepšit ? Máš osobního trenéra?

Je pravda, že jsem dost vytížený, když kromě jiného vedu i pobočku naší kanceláře ve Vídni. Navíc máme s mojí skvělou manželkou dospívajícího syna a dceru, takže kupu radostí, ale občas i starostí. Přesto se snažím i v šachu trochu zlepšit. Mám spoustu šachových knih, na které ovšem spíše sedá prach. Zkouším pochytit něco při pozápasových analýzách se silnějšími hráči. Občasně trénuji s GM Polákem a IM Piskem, ovšem pořád je tam dost Luft nach oben.  

  1. Já jsem v poslední době začal pravidelně cvičit. Co ty a tvá a fyzická kondice?

V době pandemie jsem byl více doma a taky jsem začal trochu cvičit a běhat, hrát pinec a tenis. Mám rád procházky (ideálně někde na horách) a rád plavu. I v tomto ohledu mám ale ještě hodně co zlepšovat. Snažím se to kompenzovat dobrou psychikou a životním optimismem.

  1. Vím, že barvy Morendy dokonce hájil vyzývatel mistra světa Boris Gelfand. Jsem rád, že jsem se i já mohl osobně zúčastnit fantastické přednášky s ním. Michale bylo hodně těžké získat tohoto hráče ?

S Borisem jsem se seznámil na Pražském šachovém festivalu a myslel jsem, že s ním prohodím jen pár zdvořilostních slov. Byl velmi milý a bavili jsme se asi hodinu a půl, zajímala ho filozofie a historie Morendy a náš team spirit. Když pak přijel do Brna a nastoupil v našem červenobílém dresu, byl to šachový svátek nejen pro Morendu. Těším se, až si s Borisem zase zakřičíme Morenda, šlapat!

  1. Jako velkého fanouška Magnuse Carlsena mě zajímá, kdy se mistr světa stane mým oddílovým spoluhráčem?

Magnus je určitě výrazná nejen šachová osobnost, ale o této cestě neuvažujeme. Díky Petrovi Piskovi máme v týmu vždy i mladé hráče, aktuálně hlavně nadějného Kubu Kůsu a Matyho Zemana. Doufám, že se z nich nestanou jen mistříčci, ale opravdoví mistři. O tom, jak je těžké se stát mistrem celého světa, je krásná povídka od mého oblíbeného Oty Pavla. Třeba se někdo z mladých povede, bude tvrdě pracovat, vydrží, bude mít to správné štěstí, nezatočí se mu předčasně hlava a pak se třeba dočkáme.

  1. V dresu Morendy pravidelně nastupuji v první lize. Jak se díváš na novinku dvojkol? Vím, že v extralize je to běžný standard.

U nás v klubu byl pohled na tuto novinku cca. půl na půl. Proto jsme ji aktivně nepodporovali. Na druhé straně absolvovat některé cesty dvakrát je asi fakt zbytečné. Navíc společný pobyt hráčů o víkendu by měl posílit vzájemné vztahy. Jsem tedy zvědavý, co tato novinka do prvoligových vod přinese.  

Šachu zdar!

Michal