Šachový oddíl Moravská Slávia Brno

Morenda v Evropském klubovém poháru? Tak určitě!

3.4.2021

O víkendu 27. – 28. března se Morenda zúčastnila prestižní evropské online klubové soutěže. V základní skupině I jsme si brousili zuby na postup do dalších bojů. Skupina měla 10 účastníků, z nichž první 2 celky postupovaly dále. Hrací tempo bylo 15 min + 5 vteřin za tah. Náš první tým hrál ve složení Ivan Šarič, Bartas Heberla, kapitán Tomáš Polák, Martin Nayhebaver a náruživý náhradník Michal Vávra.

Úvodní kolo se odehrálo ve znamení českého derby Morenda A – Bohemian Fire A. Červenokošiláči neponechali nic náhodě a položili čtyřku 4:0

V partii 1. kola Šprenar-Nayhebaver po neopatrném 17. Sxd5?následovalo přesné Jb5! a obě lehké figury bílého čelí neřešitelným problémům – 18. Jxb5 vázne na Dxd5. V partii se stalo 18. Dxf3 Jxc3 19. Sxb7 Kb8 20. Sa8 Jd5 a bílý vzápětí kapituloval.

Druhé kolo nás svedlo dohromady s rezervou francouzského celku C´Chartres Echecs. Do zápasu nastoupil i Michal Vávra a moc nechybělo k zopakování plného bodového skóre z prvního kola.

V souboji Heberla-Bilquez náš borec prokázal, že i v koncovkách lze jít králi po krku.

Bartas ignoroval nakopnutí svého koně a ukázkovým věžovým výtahem přenesl hru na opačné křídlo po 26. Vbh2! s intencí axb3 27. Sf6! a matu na h8 nejde zabránit. Partie pokračovala 26…Vf8 27. Jc5 Jxd4?! 28. Jxb7 Jf3 29. Ke2 Jxh2 30. Vxh2 b4? 31. Sh7! Kh8 (31…Kf7 32. Jd6 mat) 32. Sf5 Kg8 33. Sxe6 a bílý vyhrál.

V pozici na diagramu z partie Vávra-Devallee má bílý čistého pěšce navíc,kterého si mohl upevnit solidním tahem 16. Jd4!a z plna hrdla zvolat „allez Devallee!“ (čti „alé devalé“, v překladu „hybaj Devallee“). Po 16…Sxc4 by totiž přišlo 17. Jxc6a bílý je stále na koni.Místo toho přišlo neslané nemastné 16. c5 Vad8 17. Jd4 Sc4 18. b3?, načež po partiovém Se5 to s bílou dámou vypadá černě – viz další diagram.

Bezkrevné 19. bxc4 předznamenalo konec našeho borce, namísto toho ale po nečekaném 19. Jxc6! (allez Devallee!) mohl Michal ze všech potíží slušně vydriblovat – např. 19…Sxd6 20. Jxd8 Vxd8 21. Vxd6 s kompenzací. Bohužel – vítězíme „jen“ 3 : 1.

V zápase 3. kola jsme čelili hlavnímu favoritu skupiny Polským Husarům, kteří posléze prošli až do finálového klání a obsadili velmi slušné 4. místo. Červenou kůži Morendy jsme neprodali lacino a podlehli až po boji 1,5 : 2,5.

V celém turnaji předvedl náš lídr Ivan Šarič hned několik pozoruhodných pozičních obětí kvality – jako např. zde v partii s polským velmistrem Morandou, kdy přišlo neohrožené 16. Je4!? a náš borec se propracoval k dobré kompenzaci za kvalitu. Jak je vidět z dalšího diagramu –

– nakonec padla kosa na kámen, neboli Moranda se otupil o Morendu po 51. Kg5 Vh2 52. Sg6 a proměně pěšce již nic nezabrání.

Poslední sobotní zápas nás svedl proti favorizovanému španělskému týmu CAC Beniajan Duochess. Náš tým se vzepjal k velkému výkonu a zaknihoval cenné vítězství 2,5 : 1,5, když výhrami přispěli Ivan a Bartas.

Po rošádě černého sebral Anton Guijarro neopatrně pěšce tahem 12. Vxe5?, ale po bleskově provedeném 12….d3! zjistil, že vzhledem k motivům Dd4, Sd4 nebo Sxf2 přichází o kvalitu. Závěrečnou pasáž dokresluje další diagram –

kdy Ivan převodem jezdce z f6 na klíčové pole c5 jasně prokázal, že dobře ví, kam jeho figury patří (klasická hláška „where the pieces belong“).

Bartas v partii s GM Mareco i po oběti/ztrátě figury srdnatě bojoval a kladl houževnatý odpor.

Soupeř se nakonec zapletl do svých vlastních sítí po 36. Dc6! Jg7 (nebo 36…Da8 37. De6 a mat) 37. Dc7! a černý se vzdal.

Po prvním hracím dni byla Morenda na špici (famózní Ivan 4/4, Bartas 3 ze 4, kapitán Tomáš 2/3, Martin 2 ze 4 a Michal 0/1) a měla další postup ve svých rukou. Minitabulka favoritů vykazovala mimořádnou vyrovnanost – polští Husaři, španělský Duochess i moravská Morenda zaknihovali po jedné výhře a jedné prohře s totožným skóre 4 : 4. Zdálo se, že v souboji o 2 postupová místa může rozhodovat výsledek každé zbývající partie. Azerský Tehsil Idman v sobotu nepůsobil nijak nebezpečně a po jasné prohře s Husary a remíze s francouzskou rezervou se s ním v boji o postup příliš nepočítalo. V neděli ale bylo všechno jinak….

Páté kolo proti družstvu Monaka mělo spíše formu lehčího tréninku. Po třech povinných výhrách se naše oči stočily k partii Michala, který svého soupeře pozičně ždímal a mučil, až padlo rozhodnutí v této pozici:

Michal (černý) soupeři odebral dva floky a kráčí k vítězství. Soupeři hrozí Vb1 mat i ztráta střelce. Zkusil ještě 38. Vxd5, načež Michal s několika vteřinami bohužel ztratil koncentraci a zahrál 38….Vxe3?? Soupeř nestačil ani říci „merci“ a dal mat na osmé řadě. Místo 4 : 0 je to jen 3 : 1 – škoda!

Do boje o postup se trochu nečekaně přihlásili Azeři, kteří v 5. kole porazili španělský Duochess. Vzájemné šesté kolo mohlo přinést rozuzlení postupové tajenky.

Lídr Ivan tentokrát jen remizoval, šanci na úspěch červených barev vdechl Bartas svou typicky agresivní hrou.

Bartasův jezdec už pokukuje po vidličce. Velmistr Ibrahimov zde tahem 37. Sf2? chyboval, načež přišlo lakonické 37….Vxg3! s rozhodující výhodou černého. Zadním šachovnicím (Tomáš a Martin) se jejich partie bohužel nepovedly, a proto si připisujeme nepříjemnou prohru 1,5 : 2,5.

7. kole nás čekala překážka v podobě sympatického ženského bundesligového týmu Schwabisch, v jehož řadách nastupovaly ostřílené zahraniční borkyně s průměrným ratingem kolem 2450. Každá konfrontace něžného a silnějšího pohlaví bývá nevyzpytatelná a nejinak tomu bylo v tomto případě. Zatímco Ivan jen tak tak remizoval, Bartas musel dokonce sklonit svého krále hned po zahájení. A protože u Martina se jen rozdělil bod, záchrana mače spočívala v rukou kapitána.

Svým posledním dlouhým tahem 42….Sg2 černý (Tomáš) demonstruje sílu dvojice střelců. Po 43. h4 by mohlo přijít jak obyčejné 43….gxh4 44. gxh4 f4, tak i divácky atraktivnější a průlomové 43….f4! s vytvořením volného pěšce a velkou výhodou. Soupeřka IM Atalik v pozici na diagramu mírně zpanikařila, po 43. Jxa7? Sxa7 44. b5 Sc5 nešel z bílých pěšců žádný strach a černý zvítězil.

Celkově tedy těžce vybojovaných 2 : 2. Nezbývá nám než dál makat, bojovat a šlapat.

osmém kole červenokošiláči s moravskou orlicí na prsou nastupují proti belgickému Gambit Bonnevoie. Únava si vybírá svou daň, Ivan neprorazil, Bartas nedokázal ustát ostrou verzi královského gambitu, naštěstí obě zadní šachovnice zabraly a úspěšně složily zkoušku

Nejprve výhoda střelce nad jezdcem z partie Polák-Marechal.

Jezdec je omezen, blokáda narušena, přichází jednoduché 61. e6 Kxe6 62. Kxg6 a postup volného pěšce již nic nezastaví.

A nyní Martinova technika věžovek (Schwerteck-Nayhebaver):

Černý se rychle prosadil po 57….h4 58. Ke4 Vh5! (věž patří ZA pěšce) 59. Kxf3 h3 a bílý se vzdal. Vítězíme po boji 2,5 : 1,5 a směle hledíme vstříc poslednímu kolu.

Vikingy z dánského Aarhusu porážíme s přehledem 3 : 1, když jediný nezdar jde na vrub kapitána. Zajímavou zápletku s mezitahy vytvořil Bartas v partii se Sorensenem:

Bílá harmonika plně kompenzuje materiální deficit. Po 28…Vac8 následovalo 29. Vxe7 Dxe7 30. Vxc8 f5! a zdá se, že černý trumfuje. Nyní ale přišlo jemné 31. Dh4! a po Dxh4 32. Vc7 Kf6 33. Jxh4 e4 34. g3 bílému zůstala materiální převaha.

A pěkným závěrečným útokem se blýskl Martin:

Po přesném geometrickém 27. Da2! černý již nedokázal všem hrozbám čelit. Po 27…Sf6? se stalo 28. Jg5 Kg7 29. Sxe5 Dxe5 30. Jxh7 a černý se vzdal.

Konec dobrý všechno dobré? Možná. Naši konkurenti v boji o postup však nezaváhali, a tak se náš sen o playoff rozplynul. Konečná tabulka skupiny I:

Ivan Šarič byl především první hrací den zcela nedostižný. Celkem nasbíral úctyhodných 7,5 z 9 a pomyslně vyhrál první šachovnici. Ostatní ledoborci střídali lepší momenty s horšími. Bartas Heberla získal 6 bodů z 9, kapitán Tomáš Polák zaknihoval 5 z 8, Martin Nayhebaver 4,5 z 8 a Michal Vávra 0 ze 2 partií. Kromě Ivana to u všech dalších mohlo být přece jen o něco lepší, pak by nám možná postup neproklouzl mezi prsty. Ale i tak to byla velmi zajímavá zkušenost, červené barvy opětovně stmelily partu Morendy, užili jsme si legraci, boj, napětí i smutek. Michalovi patří velký dík za to, že se naše Morenda dostala na šachovou mapu Evropy. Věříme, že tím naše pouť na světová kolbiště zdaleka nekončí. Šlapat a dřít!

napsal GM Tomáš Polák