Šachový oddíl Moravská Slávia Brno

Morenda v Evropském klubovém poháru? Tak určitě!

3.4.2021

O víkendu 27. – 28. března se Morenda zúčastnila prestižní evropské online klubové soutěže. V základní skupině I jsme si brousili zuby na postup do dalších bojů. Skupina měla 10 účastníků, z nichž první 2 celky postupovaly dále. Hrací tempo bylo 15 min + 5 vteřin za tah. Náš první tým hrál ve složení Ivan Šarič, Bartas Heberla, kapitán Tomáš Polák, Martin Nayhebaver a náruživý náhradník Michal Vávra.

Úvodní kolo se odehrálo ve znamení českého derby Morenda A – Bohemian Fire A. Červenokošiláči neponechali nic náhodě a položili čtyřku 4:0

Druhé kolo nás svedlo dohromady s rezervou francouzského celku C´Chartres Echecs. Do zápasu nastoupil i Michal Vávra a moc nechybělo k zopakování plného bodového skóre z prvního kola.

V zápase 3. kola jsme čelili hlavnímu favoritu skupiny Polským Husarům, kteří posléze prošli až do finálového klání a obsadili velmi slušné 4. místo. Červenou kůži Morendy jsme neprodali lacino a podlehli až po boji 1,5 : 2,5.

Poslední sobotní zápas nás svedl proti favorizovanému španělskému týmu CAC Beniajan Duochess. Náš tým se vzepjal k velkému výkonu a zaknihoval cenné vítězství 2,5 : 1,5, když výhrami přispěli Ivan a Bartas.

Po prvním hracím dni byla Morenda na špici (famózní Ivan 4/4, Bartas 3 ze 4, kapitán Tomáš 2/3, Martin 2 ze 4 a Michal 0/1) a měla další postup ve svých rukou. Minitabulka favoritů vykazovala mimořádnou vyrovnanost – polští Husaři, španělský Duochess i moravská Morenda zaknihovali po jedné výhře a jedné prohře s totožným skóre 4 : 4. Zdálo se, že v souboji o 2 postupová místa může rozhodovat výsledek každé zbývající partie. Azerský Tehsil Idman v sobotu nepůsobil nijak nebezpečně a po jasné prohře s Husary a remíze s francouzskou rezervou se s ním v boji o postup příliš nepočítalo. V neděli ale bylo všechno jinak….

Páté kolo proti družstvu Monaka mělo spíše formu lehčího tréninku. Po třech povinných výhrách se naše oči stočily k partii Michala, který svého soupeře pozičně ždímal a mučil, až padlo rozhodnutí v této pozici:

Do boje o postup se trochu nečekaně přihlásili Azeři, kteří v 5. kole porazili španělský Duochess. Vzájemné šesté kolo mohlo přinést rozuzlení postupové tajenky.

7. kole nás čekala překážka v podobě sympatického ženského bundesligového týmu Schwabisch, v jehož řadách nastupovaly ostřílené zahraniční borkyně s průměrným ratingem kolem 2450. Každá konfrontace něžného a silnějšího pohlaví bývá nevyzpytatelná a nejinak tomu bylo v tomto případě. Zatímco Ivan jen tak tak remizoval, Bartas musel dokonce sklonit svého krále hned po zahájení. A protože u Martina se jen rozdělil bod, záchrana mače spočívala v rukou kapitána.

Celkově tedy těžce vybojovaných 2 : 2. Nezbývá nám než dál makat, bojovat a šlapat.

osmém kole červenokošiláči s moravskou orlicí na prsou nastupují proti belgickému Gambit Bonnevoie. Únava si vybírá svou daň, Ivan neprorazil, Bartas nedokázal ustát ostrou verzi královského gambitu, naštěstí obě zadní šachovnice zabraly a úspěšně složily zkoušku

Vikingy z dánského Aarhusu porážíme s přehledem 3 : 1, když jediný nezdar jde na vrub kapitána. Zajímavou zápletku s mezitahy vytvořil Bartas v partii se Sorensenem:

Konec dobrý všechno dobré? Možná. Naši konkurenti v boji o postup však nezaváhali, a tak se náš sen o playoff rozplynul. Konečná tabulka skupiny I:

Ivan Šarič byl především první hrací den zcela nedostižný. Celkem nasbíral úctyhodných 7,5 z 9 a pomyslně vyhrál první šachovnici. Ostatní ledoborci střídali lepší momenty s horšími. Bartas Heberla získal 6 bodů z 9, kapitán Tomáš Polák zaknihoval 5 z 8, Martin Nayhebaver 4,5 z 8 a Michal Vávra 0 ze 2 partií. Kromě Ivana to u všech dalších mohlo být přece jen o něco lepší, pak by nám možná postup neproklouzl mezi prsty. Ale i tak to byla velmi zajímavá zkušenost, červené barvy opětovně stmelily partu Morendy, užili jsme si legraci, boj, napětí i smutek. Michalovi patří velký dík za to, že se naše Morenda dostala na šachovou mapu Evropy. Věříme, že tím naše pouť na světová kolbiště zdaleka nekončí. Šlapat a dřít!

napsal GM Tomáš Polák